PL | EN
HOTELPOKOJERESTAURACJACOPERNICUS SPA BY LOCCITANEREZERWACJAWIRTUALNY SPACER
Book Online
HISTORIA

Obszerną parcelę przy Kanoniczej 16 zaczęto zabudowywać na początku lat 1300. W połowie XIV stulecia stały tu dwa odrębne, piętrowe domy. W latach 1411–1435 kanonik Paweł Włodzimierski herbu Dołęga wzniósł, z wykorzystaniem murów obu budowli, obszerny pałac, zajmujący całą szerokość posesji.

W 1455 spłonął doszczętnie, ale został odbudowany. Kolejni właściciele zdobili i przerabiali rezydencję, kilkakrotne przebudowy nastąpiły w XVI wieku (np. nowy malowany strop, portal i dwie oficyny). Rozmaite elementy dodawano w kolejnych stuleciach. Po rekwizycji domu przez okupacyjne władze austriackie (1802) przechodził z rak do rąk.

W latach siedemdziesiątych XX wieku, opróżniony z mieszkańców, przeszedł badania architektoniczne, po czym latami pozostawał w opuszczeniu. Pod koniec ubiegłego wieku zrujnowany pałac kupiła grupa hotelowa Likus Hotele i Restauracje, słynąca z zabytkowych, luksusowych hoteli (krakowski Hotel Stary otrzymał pierwsze miejsce w konkursie Prix Villégiature w kategorii „najlepsze wnętrze hotelowe w Europie”).

Prace konserwatorskie, prowadzone w dzisiejszym Copernicusie pod auspicjami nowego właściciela na początku XXI wieku, przywróciły pałacowi dawny blask i świetność.

SENSACYJNE ODKRYCIA DZIEŁ ŚREDNIOWIECZNEGO MALARSTWA

Kraków jest miastem, gdzie jeszcze dziś zdarzają się odkrycia nieznanych dzieł średniowiecznego malarstwa ściennego. Ostatnio ujawnione zostały np. romańskie malowidła w kościele Świętego Andrzeja i gotyckie postaci świętych w krużgankach klasztoru augustianów na Kazimierzu.

Do najciekawszych, odkrytych niedawno, malowideł w świeckich budowlach rezydencjonalnych należy dekoracja pokoju 101 na I piętrze Hotelu Copernicus, pochodząca z pocz. XVI wieku. Jej odsłonięcie w 1998 roku było prawdziwą sensacją. Malowidła od razu stały się przedmiotem analiz historyków sztuki. Ukazała się bowiem, zachowana częściowo, ale za to w dobrym stanie, dekoracja całej sali. Składa się na nią ornamentalna, zielona “boazeria” o motywach roślinnych, nad nią zaś przedstawienia czterech siedzących na tronach lub przy pulpitach pisarskich Ojców Kościoła (śś. Hieronima, Grzegorza, Ambrożego i Augustyna), w barwnych szatach z insygniami swych godności i księgami.

Wszystko jest świetnie malowane: przestrzeń i bryła są wiernie oddane, koloryt harmonijny, partie miękko modelowane (np. w karnacjach) łączą się z umiejętnie zastosowanym elementem graficznym w konturach, a typy twarzy są zróżnicowane. Teksty na ścianach to fragmenty hymnów ku czci Ojców Kościoła, których kult w kręgach wyższego duchowieństwa europejskiego był wówczas silny. Wiadomo, że zatrudniony przez fundatora autor był krakowskim malarzem cechowym. Dekoracja powstała zapewne w latach 1510–1520, a więc w epoce polskiego przełomu gotyku i renesansu oraz tryumfującego humanizmu.

MALOWIDŁA RENESANSOWE I PÓŹNIEJSZE

W kamienicy znaleziono także malowidła renesansowe. W pokoju nr 103 jest szesnastowieczna dekoracja ornamentalna, przypominająca fryzy podstropowe z pobliskiego zamku królewskiego. Towarzyszą jej, ujęte w iluzjonistyczne ramy, wyobrażenia Marii–Immaculaty i Świętego Stanisława Biskupa. Interesujące malowidła (pochodzące z czasów od XVI do XIX wieku), niejednokrotnie w kilku leżących na sobie warstwach, zachowały się też w innych pomieszczeniach.

ZABYTKOWE DREWNIANE STROPY

Murowane pałace miały w swych wnętrzach stropy drewniane. Dzieliły one budowlę na kondygnacje i kotwiły mury. Stropy występowały w kilku odmianach i bywały efektownie zdobione. W pałacu przy ulicy Kanoniczej 16 zachował się zespół dziewięciu stropów – dzieł krakowskiej ciesiołki. Najciekawszy jest strop w pokoju 103 na I piętrze, wykonany być może z użyciem elementów z wieku XV. Składa się on z siedmiu belek z małymi belkami poprzecznymi. Jest pokryty dekoracją malarską w formie manierystycznych kompozycji przestylizowanych roślin o intensywnej, nasyconej kolorystyce. W czasie prac konserwatorskich znalezione zostały również fragmenty stropu z XVI wieku, pokryte malowidłami w postaci efektownych rozet i pierścieni ze stylizowanych liści lauru. Stropy w hotelu Copernicus są jednym z najciekawszych przykładów tego typu sztuki w Polsce.